12.01.2012. Delfi.lv
Samazinoties kadastrālajām vērtībām, nedaudz samazināsies arī nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) slogs jūrmalniekiem, taču pagaidām ar nodokli Jūrmalā netiks apliktas arī aptuveni 5000 palīgēkas, izņemot garāžas.
NĪN zemei joprojām ir nesamērīgi augsts, tāpēc tam jāpaliek pagājušā gada līmenī un paaugstinājums netiks piemērots, norādīja Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis. Tiem zemes īpašumiem, kam pēc pagājušā gada ir nedaudz samazinājušās kadastrālās vērtības, 2012.gadā aprēķinātais nodoklis 1,5% apmērā no zemes kadastrālās vērtības būs mazāks nekā 2011.gadā.
Vienlaikus Jūrmalas pašvaldība arī šogad vairākām iedzīvotāju kategorijām saglabās nodokļa atlaides 25% līdz 90% apmērā. "Pērn iedzīvotāju aktivitāte, iesniedzot pieprasījumus par atvieglojumu saņemšanu, bija liela, un, domājams, šogad tā varētu būt vēl lielāka. Plānotā aptuvenā atvieglojumu summa pēc Nodokļu nodaļas aprēķiniem varētu būt 350 000 latu," atzina Truksnis.
Jūrmalā pagaidām nav plānots aplikt ar nodokli dzīvojamo māju palīgēkas, izņemot garāžas. Tās ir aptuveni 5000 kadastrālās vienības - šķūnīši, āra tualetes un tamlīdzīgas būves -, par kurām pašvaldība varētu iekasēt ap 20 000 latu, taču tā ir salīdzinoši neliela summa, bet resursi nodokļa administrēšanai būtu pārāk lieli.
Nākotnē Jūrmalā plānots piemērot dubultu nodokļa likmi graustiem pašvaldības teritorijā - šo ideju veiksmīgi izstrādājusi Jūrmalas dome un tā varētu tikt ieviesta jau no šā gada, taču Jūrmalā pagaidām to vēl nepiemēros, jo vēl pilnībā nav sakārtoti normatīvie akti, kas nepārprotami, bez interpretācijas iespējām definētu gan pašu grausta jēdzienu, gan citus. Truksnis skaidroja - lai iekļautu jaunu nodokļa pozīciju, jāpaveic daudz administratīvo sagatavošanas darbu, bet to nevar pagūt līdz 1.februārim, kad jābūt apstiprinātiem un spēkā esošiem saistošajiem noteikumiem par nodokļa aprēķināšanu 2012.gadā, lai līdz 15.februārim nosūtītu paziņojumus par gada nodokļiem.
"Nodokļa paaugstināšana nebūtu mērķtiecīga. Iedzīvotāji pārsvarā ir ņēmuši hipotekāros kredītus šo īpašumu iegādei, un arī viņiem ekonomiskās krīzes apstākļos ienākumi samazinājušies. Par īpašumu tāpat jāmaksā milzīgi nodokļi - gan par māju, gan par zemi. Otrkārt, valdība ar normatīvajiem aktiem nav noteikusi kritērijus, pēc kuriem varētu pieņemt, ka māja ir greznuma, nevis dzīvošanai nepieciešama lieta," norādīja Truksnis.