1.10.2009.

Diena

Lai arī pēc augustā notikušā piketa pret mazo Jūrmalas skolu "integrēšanu" lielajās skolās radās cerības, ka vēl šajā mācību gadā skolēniem nekur nebūs jāpārceļas, kā pārsteigums skolēnu vecākiem pirmdien nākusi ziņa par domē tapušo lēmumprojektu, ka jau decembra beigās mazajām skolām tomēr būs jāizvācas. Par šīm reformām deputāti konceptuāli balsos jau ceturtdien. Tās nesaudzēs skolas, kuras īsteno īpašas izglītības programmas — Jūrmalas Alternatīvo skolu (JAS) un Vaivaru pamatskolu, abas plānots pārcelt uz lielākām skolām.

Jūrmalas vicemērs Ilmārs Ančāns (Mūsu zeme) mierina — zem viena jumta paliks divas skolas, šīs reformas jāīsteno, lai taupītu. Skolu vadība un vecāku padomju aktīvisti iebilst — tas ir ceļš uz skolu likvidēšanu, nav skaidrības par ekonomisko lietderību. Ceturtdien pie domes ēkas deputātus sagaidīs piketētāji.

Kā Diena noskaidroja Jūrmalas domē, kopumā, reorganizējot skolu tīklu, plānots 2010.gadā ietaupīt ap 300 000 latu, tiesa, ne I.Ančāns, ne domes Izglītības pārvaldes vadītājs Jānis Kārkliņš nevarēja nosaukt aprēķinus, kādas summas tiks ieekonomētas, pārceļot JAS vai Vaivaru pamatskolu. I.Ančāns reformu nepieciešamību skaidro ar to, ka daudzas skolas Jūrmalā esot "pustukšas". J.Kārkliņš stāsta — lai ietaupītu līdzekļus, tās skolas, kuru telpas tiek īrētas, jāpārceļ uz telpām, kas ir pašvaldības īpašumā. Viņš uzsver, ka mācību kvalitāte no tā necietīšot, jo "saglabāsies divas juridiskas skolas ar diviem pedagogu kolektīviem". Jūrmalas mērs Raimonds Munkevics (Jūrmala — mūsu mājas) Dienai šo lēmumprojektu vērtē kā "kompromisu", jo skolas netikšot slēgtas, viņaprāt, lēmumprojekta izstrādātāju argumenti esot pamatoti.

 "Tā ir Jūrmalas Alternatīvās skolas idejas un gara, būtības slēgšana," saka JAS direktors Egils Blūms. JAS izceļas ne vien ar to, ka skolēnu eksāmenu rezultāti ir krietni labāki par vidējiem valstī, skolā īstenotās mācību metodes paredz, ka ar bērniem strādā individuāli. JAS padomes priekšsēdētājs Guntis Učelnieks atgādina, ka Jūrmalas mērs Raimonds Munkevics esot publiski solījis nekādus sasteigtus lēmumus nepieņemt, taču tagad skolēni tiek pārcelti mācību gada vidū. Lielupes vidusskolā JAS tikšot iedalīts viens stāvs, Diena uzzināja Jūrmalas domes Izglītības pārvaldē. Lielupes skolā ir nepieciešami apjomīgi remontdarbi, tāpēc dome arī sola līdz gada beigām stāvu izremontēt.

Vaivaru pamatskola īsteno "integrētās" skolas principu jau šobrīd — skolā aptuveni 10% bērnu ir ar īpašām vajadzībām. Skolas vadītāja Inese Kārkliņa neizprot pārcelšanās ekonomisko lietderīgumu. Slokas pamatskola ir svaigi izremontēta, taču neesot "emocionāli sagatavota vide". "Mūsu skolā visi skolēni no mazotnes ir kopā auguši, pieraduši, neviens ar lielām acīm gaitenī neskatās uz skolēnu ar Dauna sindromu. Pārceļot nesagatavotā vidē, var notikt, ka viņus kāds atstums, izsmies," skaidro I.Kārkliņa.