Jūrmalas aizsardzības biedrība ir lūgusi Jūrmalas domi mainīt savu lēmumu un nepārdot izsolē mazo namiņu Salacas ielā 4, kurš pašvaldības izdotajā ceļvedī “Rainis un Aspazija Jūrmalā” minēts kā Mellužu vasarnīca “Pēperkoka namiņš”. Mēs piedāvājam rīkot konkursu par Salacas ielas ēkas nomu, kur tās nosacījums būtu nama saglabāšana un iespējami saudzīga atjaunošana. Kā vērtēšanas kritērijs būtu arī tās tālākās izmantošanas atbilstība sabiedrības interesēm.
Biedrība apliecina, ka ir gatava piedalīties šādā konkursā vai arī slēgt nomas līgumu, ja konkurss netiek rīkots, nodrošinot ēkas restaurāciju un izmantošanu atbilstoši pastāvošajiem normatīvajiem aktiem.
Kā galvenos izmantošanas virzienus mēs saredzam ēkas saglabāšanu kā apskates objektu un tā funkcionēšanu kā kultūrvides centram. Pamatā tā būtu profesionāli augstvērtīga un visiem pieejama informācija par Jūrmalas dabas vērtībām un koka arhitektūru, tās saglabāšanas un restaurācijas paņēmieniem, kā arī par apkārtnē dzīvojušām vēsturiskām, radošām personībām – komponistu Emīlu Dārziņu, tēlnieku Augustu Biju, valodnieku Ludi Bērziņu u.c. Šāds centrs jūrmalniekiem 2001.gadā ar domes lēmumu tika solīts Jūras ielā 3. Restaurācijas darbi un centra veidošana tika uzsākta ar ārzemju organizāciju finansiālu atbalstu, taču 2007.gadā, mainoties pilsētas vadībai, pašvaldība solījumu neturēja un īpašumu pārdeva.
Lēmums pamatots ar īpašuma slikto tehnisko stāvokli un līdzekļu trūkumu tā atjaunošanai. Jūrmalas dome gadiem ilgi nenovērsa ēkas bojāšanos un šobrīd atsakās veikt darbības, lai pirms izsoles nodrošinātu ēkai vietējās nozīmes kultūras pieminekļa statusu.
Tas novērstu šobrīd pieļaujamo ēkas pārbūvi atbilstoši pilsētas Teritorijas plānojumam. Lai arī ēka ir novērtēta kā kultūrvēsturiski vērtīga, saglabājama būve, taču Būvnoteikumu 2480. un 2481.punkti pieļauj šādos gadījumos arī jaunu ēkas būvniecību, gan ar prasību saglabāt oriģinālās (nojauktās) ēkas proporcijas un fasāžu apdari. Taču tas nozīmētu šobrīd esošās vēsturiskās celtnes autentiskuma zaudēšanu, kas mūsu ieskatā nebūtu pieļaujams. Ja mēs vēl šobrīd varam sacīt, ka šī ēka ir Raiņa un Aspazijas mīlestības un radošās kopdzīves sākuma lieciniece, tad pēc mājas pārbūves varēs teikt, ka šeit atradās Pēperkoku namiņš, un tā ir būtiska un ļoti nozīmīga atšķirība.
Jūrmalas aizsardzības biedrība ir pārliecināta, ka ēka ir saglabājama kā viena no trim Raiņa un Aspazijas nozīmīga dzīves posma liecībām. Iepazīšanās un mīlestības sākums Salacas ielā 1895. gadā, pēc tam 1905. gada laiks pašu būvētajā mājā Jaundubultos un 20. gs. 20.-to gadu nogale, kas aizvadīta vasarnīcā Majoros (Raiņa un Aspazijas vasarnīca, Memoriālo muzeju apvienības struktūrvienība), kā arī Aspazijas mūža noslēgums 30.–40. gados Dubultos (Aspazijas māja, Jūrmalas pilsētas muzeja filiāle). Viedokli par Salacas ielas nama saglabāšanas nepieciešamību jau pēc Jūrmalas domes pieņemtā lēmuma mums ir pauduši daudzi jūrmalnieki un arī Latvijas iedzīvotāji, ieskaitot Raiņa daiļrades pētniekus un radošo inteliģenci.
Ar saviem parakstiem jūrmalnieki un ikviens Latvijas iedzīvotājs var lūgt Jūrmalas domi mainīt savu lēmumu:
1) Alus krodziņā Jomas ielā 64a katru dienu no 12:00 -20:00. Tur līdz 2020. gada 15. janvārim var nodot arī parakstu lapas, kuru formu var atrast pielikumā.
2) Valteru veikalā Piekrastes 31 (vietējo iedzīvotāju iniciatīva)
3) Sūtīt epastu brīvā tekstā uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.